www.tisknise.cz
 
Kam posílat data - FTP
 
Ceník knihařských vazeb
Ceník DTP a webdesignu
  Ceník velkoplošného tisku
 

Kdy lakovat a kdy laminovat

Povrchová úprava je stále oblíbenější a související technologie. Při dokončování tiskovin je možné použít dva základní typy povrchové úpravy - laminování a lakování.

Laminování

Laminováním rozumíme při výrobě tiskovin pokrytí povrchu tiskoviny polypropylenovou či polyesterovou fólií. Takto upravený povrch má vysokou mechanickou odolnost a stoprocentně odolává vlhkosti zejména při oboustranné laminaci. Fólie může být lesklá nebo matná.

Lakování

Další možností povrchové úpravy, která zvyšuje životnost tiskovin, je lakování. Podobně jako u laminace lze požadovat výsledný lesklý nebo matný efekt - a použít lesklý nebo matný lak. Na rozdíl od laminace je možné lakovat pouze určitou část stránky a ne celý tiskový arch (viz dále: parciální lak). Často se laku využívá při ofsetovém tisku automaticky, zvláště je-li použita barva, která má tendenci se na výsledné tiskovině rozmazávat (např. stříbrná).

Parciální lak

Samostatnou kapitolou je případ, kdy lakujeme jenom určitou část stránky. Tomu se říká parciální lak a používá se nejčastěji ke zvýraznění nějakého objektu (např. loga, obrázku apod.). Výsledný efekt je potom takový, že lakovaný objekt je lesklý, zatímco okolní plocha je matná a naopak. Nejčastěji se pro parciální lakování používá UV laků nanášených sítotiskem. Tímto způsobem je možné vytvořit výraznou vrstvu laku, která potom na stránce dělá dojem, jako by vystupovala z plochy papíru.

 
 
Profil firmy
Aktuality
Produkty
Kalkulace
Kontakt
 
Jméno
E-mail
Dotaz
Kód
Opište
|