www.tisknise.cz
 
Kam posílat data - FTP
 
Ceník knihařských vazeb
Ceník DTP a webdesignu
  Ceník velkoplošného tisku
 

Výseky - dostupné vylepšení firemních materiálů

Výseky jsou jedním z oblíbených způsobů závěrečné úpravy tištěných materiálů. V běžné firemní praxi  se nejčastěji setkáme s výsekem při zadávání výroby papírových desek s klopami. Každý den jsme ale v běžném životě obklopeni mnoha dalšími výrobky, které prošly výsekovým strojem, případně automatem - obaly, reklamní visačky, samolepící etikety, tvarově řešená blahopřání apod. Nápaditý výsek nebo ohyb může být přesně tou drobností, která dodá produktu punc netradičnosti a odliší jej od konkurence. Použití výseku je vhodný způsob, jak zatraktivnit firemní propagační materiály. V mnoha případech je však použití výseku, ohybu (rylu) nebo perforace záležitost nanejvýš praktická.

Kdo by si nechtěl nechat vyrobit pěkné a netradiční firemní materiály nebo třeba dárkové předměty? A tvary výseků a ohybů dovolují popustit při návrhu meze fantazii. Technologie používaná při výsecích je přitom celkem jednoduchá. Pokud se seznámíme se způsobem výroby výsekových forem a osvojíme si několik málo omezení, můžeme dosáhnout překvapivých výsledků a jak ještě uvidíme, často i nemalých finančních úspor.
Při výrobě obalů, kde je možné se s výseky setkávat nejčastěji, je nutná kvalifikovaná práce profesionálních konstruktérů a specializovaných pracovišť. Při konstrukci obalů se využívá i dalších materiálů ((karton, lepenka, plastové fólie).

Jak a na čem se výseky vyrábějí?

Ať se rozhodneme pro jakýkoliv způsob výseku, budeme potřebovat výsekovou formu (která se odborně jmenuje "planetový nástroj pro výsek"). Výsekovou formu je až na výjimky potřeba pro každou konkrétní zakázku vyrobit na míru. Na přesnosti a pečlivosti, se kterou je forma vyrobena, přímo závisí kvalita výsledného výseku.
Základem výsekové formy je dřevěná překližka o síle 18 mm (případně 15 mm). Deska musí být rovná, jinak by ve stroji pracovala nerovnoměrně. V desce jsou v drážkách osazeny sekací, perforovací, nařezávací nebo rýhovací nože. Kolem nožů se zpravidla vylepují vyhazující gumy, které mohou výrazně urychlit průběh celé operace. Nožů je samozřejmě více typů podle druhu vysekávaného materiálu. Nůž může materiál proseknout zcela nebo jen zčásti, například při výrobě samolepících etiket na podložce. Kromě prosekávání může ještě nůž vytvořit rýhy pro ohyb (ryl) materiálu nebo perforaci (např. pro pozdější odtržení).

Vlastní výseky se provádějí ve výsekovém automatu. Výsekovou formu je třeba do automatu přesně upnout a celou soustavu stroj-forma-papír velmi přesně nastavit a vyladit. Kromě výsekové formy je třeba také věnovat velkou pozornost protitlakové desce.

Naše firma vám nabízí komplexní řešení tohoto způsobu úpravy tiskovin. Od kreativního návrhu, přes zhotovení výsekové formy, až po samotný výsek. Na výběr je pochopitelně nepřeberné množství již vyrobených výsekových forem, což výrazně ušetří celkové náklady na výrobu zakázky.

 
 
Profil firmy
Aktuality
Produkty
Kalkulace
Kontakt
 
 
Jméno
E-mail
Dotaz
Kód
Opište
|